Insplay korraldas 3. oktoobril 2024. aastal koostöös Tallinna Ülikooli alushariduse ja eripedagoogika ekspertide, õppejõudude ja lapsevanematega tasuta veebiseminari teemal “TADA tarkade raamatutega eesti keel selgeks”. Siinsest ülevaatest leiad kokkuvõtte seminari ettekannetest, järelvaatamiseks salvestatud video ning ettekandjate vastused seminaril osalenute küsimustele.
TADA rääkivate raamatute seekordsel veebiseminaril tutvustati TADA tarkade raamatute ja pliiatsi rakendusvõimalusi lapse kõne arengu toetamisel eeskätt eesti keele kui teise või isegi mitmenda võõrkeele õppimiseks ja arendamiseks.
Kuna TADA raamatud on üles ehitatud metoodiliselt ühtlaselt läbi kõikide lähte- ja õpitavate sihtkeelte, siis on seminaril jagatud kogemused, nõuanded ja soovitused abiks ka kõikide teiste TADA raamatute poolt toetatud keelte õpetamisel ja õppimisel. Seminari infomaterjalid aitavad muuta keeleõppe TADA raamatute abil mänguliseks ja kaasahaaravaks!
TADA rääkivate raamatute veebiseminaril esinesid ja seminaril osalejate küsimustele vastasid:
Andres Sirel, lapsevanem ja Insplay tegevjuht;
Elyna Heinmäe, lapsevanem ning haridustehnoloogia ainete õppejõud Tallinna Ülikoolis;
Kaire Kollom, lapsevanem, kes õpetab Tallinna Ülikoolis haridustehnoloogia valdkonna aineid.
Elyna ja Kaire keskendusid TADA kui platvormi tutvustamisele ja vastasid seminarist osavõtnute küsimustele.
Eelsalvestatud videoettekannetega esinesid:
Tiiu Tammemäe, Tallinna Ülikooli eripedagoogika ja kaasava hariduse dotsent, MA eripedagoogika ning MA kaasava hariduse õppekava kuraator;
Kerstin Kööp, lapsevanem ning lapse keele ja kõne arengu ainete õppejõud Tallinna Ülikoolis.
Tiiu ettekanne oli suunatud peaasjalikult lasteaia õpetajatele ning Kerstini ettekanne oli suunatud lapsevanematele.
Insplay tänab seminaril esinenud Tallinna Ülikooli õppejõude ja eksperte. Aitäh, Kaire, Elyna, Kerstin ja Tiiu! 🙂
TADA rääkivad raamatud toetavad emakeele ja võõrkeelte justkui muuseas õppimist
TADA tark pliiats ja rääkivad raamatud soojalt vastu võetud paljude lastevanemate, lasteaedade ja koolide poolt. TADA raamatud on tõhus viis, kuidas õpetada lastele emakeelt, eesti keelt võõrkeelena ning teisi keeli võõrkeelena eesti keele või mõne muu kodukeele baasil.
Eesti humanitaarvaldkonna säravaim erudiit, usundiuurija, orientalist, filosoof, luuletaja, etnoloog ja folklorist, polühistor-entsüklopedist ja polüglott Uku Masing, kes tundis 60 keelt ja oskas 20 keelt, on öelnud, et kõige tõhusaim viis on õppida ilma sunduse ja surveta - loomulikul viisil justkui käega rehmates ja muuseas tarkust sisse hingates. Just sellist - kõige tõhusamat, loomulikku, lõbusat ja mängulist õppimist toetavad TADA raamatud ja tark pliiats!
TADA raamatute puhul on tegemist nutika, rikkalikult ja fantaasiaküllaselt illustreeritud ja kaasahaaravate helidega manustatud lahendusega, mis on samas ekraanivaba kooslus digitaalsest ning analoog õppevahendist.
- TADA raamatud muudavad keelte õppimise mänguliseks, kaotades võõrkeelte õppimisel hirmud ja barjäärid juba väga varajases eas.
- Eksperdid üle maailma nõustuvad, et mida varem hakkab laps võõrkeelt õppima, seda parem. TADA raamatud õpetavad korrektset koduse keele ja võõrkeelte hääldust ja intonatsiooni nagu muuseas ja mänguliselt, tekitamata stressi. See loob tugeva põhja võõrkeelte süsteemseks ja teadlikuks õppimiseks tulevikus.
- TADA rääkivate raamatute ja targa pliiatsi abil saab õppida üheksat keelt: eesti, inglise, saksa, prantsuse, hispaania, ungari, tšehhi, slovaki ja vene keelt.
- Õpetatav sisu on jaotatud seitsmesse teemadesse, millest igaühe jaoks on eraldi raamat: loomad, numbrid, kujundid ja värvid, inimese keha, kodu ja perekond, aastaajad ning toit.
- TADA raamatud aitavad arendada loogilist mõtlemist, suhtlemisoskust ja sõnavara. Lapsed saavad raamatuid nautida juhendamisega või iseseisvalt. Asetades piltidele targa pliiatsi, suunab TADA tark raamat last ja kontrollib vastuseid.
- Igas temaatilises targas raamatus on 32 lehekülge illustreeritud ja helidega manustatud materjali, kokku 224 lehekülge. Laps saab nautida 1000 riimi, mängida 700 mängu, lahendada mõistatusi ja otsida vastuseid 3000 küsimusele. Raamat õpetab üheksas keeles kuni 1500 sõna. Raamatutes saab kuulata ja kaasa laulda eestikeelseid laule.
- Oluline on, et õpetaja või lapsevanem alguses juhendab eriti just nooremaid lapsi TADA raamatut kasutama. Kui keegi lastest juba oskab, siis võib TADA raamatuga vabalt koos toimetada mitu last koos.
Tänased TADA raamatute kasutajad on tulevased filoloogid, juristid, kirjanikud, ajakirjanikud, võõrkeelse materjaliga töötavad humanitaarid, rahvusvaheliselt tegutsevad ettevõtjad, diplomaadid ja programmeerijad - kõik, kellel on vaja heal tasemel emakeele ja võõrkeelte oskust.
Koostöös ekspertidega eestindatud TADA raamatud toetavad riikliku õppekava eesmärke
TADA eestikeelse versiooni helid ja laulud on loodud Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi alushariduse ja eripedagoogika ekspertide ja õppejõudude juhendamisel ELU projektide raames. ELU on Erialasid Lõimiv Uuendus, mille kohta saab lähemalt lugeda Tallinna Ülikooli projektiveebist. TADA raamatute eestindamisel osalesid ekspertide juhendamisel aktiivselt mitme eriala tudengid. Eesti Haridustehnoloogide Liit tunnustas ELU projekti “TADA Targale pliiatsile õppesisu loomine” 2024 aasta teona.
TADA rääkivate raamatute teemad toetavad õppesisu omandamisel alushariduse riikliku õppekava poolt seatud eesmärke. Sellega seoses on TADA raamatud lasteaiaõpetajatele asjakohane õppevahend, mis muudab õpetamise tõhusamaks ja õppija vaatekohast mänguliseks ja sundimatuks.
TADA eestikeelne versioon on pidevalt arenev projekt, millele luuakse parendusi ja täiendusi. TADA pliiats töötav mälupulga põhimõttel, kuhu on uuendatud ja täiendatud versioone võimalik uuesti peale laadida.
Kuidas leida TADA uuendusi?
- Insplay TADA õppematerjalide kogumik - õpilugude kogumik, pliiatsi audiofailide uuendamise juhend jt:
https://haridus.insplay.ee/pages/oppematerjalid-tada - Tallinna Ülikooli TADA projektiveeb - raamatute mängude ideed: www.tarkpliiats.teatoimeta.ee/blog
Ekspertide ja lapsevanemate arvamused
“Õppimine ei pea olema keeruline. Õppimine võiks olla mõnus ja mänguline kvaliteetaja veetmine koos perega.”
Kerstin Kööp, lapsevanem ning lapse keele ja kõne arengu ainete õppejõud Tallinna Ülikoolis.
“TADA targa raamatu ja pliiatsiga on võimalik toetada kõne arengut erineval tasemel nii eesti emakeelega laste kui mõne teise kodukeelega laste puhul.”
Tiiu Tammemäe, Tallinna Ülikooli eripedagoogika ja kaasava hariduse dotsent, MA eripedagoogika ning MA kaasava hariduse õppekava kuraator.
“Lemmikuks on laulud, laulud, laulud! Laulud on kõik ekstra TADA raamatute jaoks loodud.”
Kaire Kollom, lapsevanem ning haridustehnoloogia ainete õppejõud Tallinna Ülikoolis.
“Meie perele meeldivad luuletused. Kuulasin oma lapse suust uut luuletust ja mõtlesin, et kuidas ta selle luuletuse õppis? See ei olnud lasteaed ega sõbrad, vaid see on TADA.”
Elyna Heinmäe, lapsevanem ning haridustehnoloogia ainete õppejõud Tallinna Ülikoolis.